Durofix RY1204-PG G12 Series 12V Cordless Compact Rotary Hammer Drill Kit with 1 Battery & Charger, 1.3J Impact Energy
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
The Durofix Brand has been around well over 35 years and its name has become synonymous with quality & reliability. Durofix power tools are built for people who make a living with their tools, day in and day out, and require exceptional sturdiness and reliability. G12 Series Compact Tools are designed with power & compact size in mind. The family includes a wide range of tools, from drill driver to ratchet wrench and polisher, all share a common slim 12V Li-ion battery platform. Key Features: - SDS-Plus chuck: optimal concrete drilling bit size 5/32" to 3/8" - Fast drilling in concrete with up to 1.3 J of impact energy long lifespan low maintenance brushless motor - Compact, light weight, and full functions (rotary hammer & rotation), Ideal for medium duty jobs. - OHSA Table 1 Compliant (Use with dust shroud and dust extractor) - G12 BATTERY PLATFORM - Uses G12 batteries, Compatible with all G12 family tools Specifications - Model Number: RY1204 - Voltage: 12 Vdc - Drive: SDS-Plus - Impact Energy: 1.3 J - No Load Speed: 0-1,300 RPM - Blows Per Minute: 0-4,500 BPM - Optimal Concrete Drill (core bit): 5/32" to 3/8" (4 mm to 9 mm) - Mode: Rotary Hammer & Rotation - LED Light: Yes - Tool Weight: 3.96 lbs. (1.8 kg) - Battery & Charger : G12 battery, Check Tool Kit Packing Config.